Komunálne voľby 2014

Autor: Ivan Trabalík | 16.12.2014 o 0:00 | (upravené 16.12.2014 o 16:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  18x

 

 

     15. novembra 2014 sa na celom Slovensku konali komunálne voľby.  Svoje predvolebné  kampane začali kandidáti už počas letných dni, i keď oficiálne sa začala 17 dní pred voľbami.  Množstvo bilbordov okolo ciest, letákov v našich schránkach ale predvolebných mítingov sme mohli pozorovať v každom jednom meste ale aj v každej jednej dedine.

    Primátorov a poslancov  sme volili do  2923 obcí vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Volebné  pravo malo vyše štyri milióny voličov. Hlasovať mohli nielen Slováci, ale aj cudzinci. Sklamaním z môjho pohľadu bola volebná účasť. Moje očakávania sa pohybovali na  hranici aspoň 60 percent. Realita bola úplne inde a volebná účasť bolo niečo vyše 48 percent.

     Pre mňa boli zaujímavé najmä výsledky z môjho oravského regiónu ale aj výsledky z  krajských miest.

    Zaujímavý pohľad sa nám naskytuje pri pohľade na výsledky z hľadiska zvolených poslancov a primátorov podľa príslušných politických strán. Pre niekoho mohlo byť prekvapením že najviac  poslancov bolo zvolených z  nezávislých kandidátov. Je to však odrazom toho ,že voliči  nedôverujú politickým stranám, tak ako to bolo doteraz  Dôvodov je viacero , ale najmä sú to kauzy, ktoré sa dotýkajú väčšiny  relevantných politických strán. Veď až v  5. z 8. krajských miest sa stali primátormi nezávislí kandidáti , i keď niektorí mali podporu politických stran . Dôležitým zistením je aj zmena 4 primátorov v krajských mestách hlavne v Bratislave, Prešove a v Trnave to boli pomerne prekvapujúce výsledky. 

    Ako v každých voľbách tak aj v týchto si oravský volič našiel cestu k  urnám. Nakoľko  Orava je známa svojim konzervatívnym pohľadom na veci, konzervatívnosť občanov sa prejavila aj vo voľbách, keďže v okresných mestách sa primátor nemenil. V  ostatných obciach to tiež  nebolo hromadne menenie stráži na obecných úradoch, ale svoje stoličky si podržalo viacero starostov .      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?