Komunálne voľby 2014

Autor: Ivan Trabalík | 16.12.2014 o 0:00 | (upravené 16.12.2014 o 16:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  23x

 

 

     15. novembra 2014 sa na celom Slovensku konali komunálne voľby.  Svoje predvolebné  kampane začali kandidáti už počas letných dni, i keď oficiálne sa začala 17 dní pred voľbami.  Množstvo bilbordov okolo ciest, letákov v našich schránkach ale predvolebných mítingov sme mohli pozorovať v každom jednom meste ale aj v každej jednej dedine.

    Primátorov a poslancov  sme volili do  2923 obcí vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Volebné  pravo malo vyše štyri milióny voličov. Hlasovať mohli nielen Slováci, ale aj cudzinci. Sklamaním z môjho pohľadu bola volebná účasť. Moje očakávania sa pohybovali na  hranici aspoň 60 percent. Realita bola úplne inde a volebná účasť bolo niečo vyše 48 percent.

     Pre mňa boli zaujímavé najmä výsledky z môjho oravského regiónu ale aj výsledky z  krajských miest.

    Zaujímavý pohľad sa nám naskytuje pri pohľade na výsledky z hľadiska zvolených poslancov a primátorov podľa príslušných politických strán. Pre niekoho mohlo byť prekvapením že najviac  poslancov bolo zvolených z  nezávislých kandidátov. Je to však odrazom toho ,že voliči  nedôverujú politickým stranám, tak ako to bolo doteraz  Dôvodov je viacero , ale najmä sú to kauzy, ktoré sa dotýkajú väčšiny  relevantných politických strán. Veď až v  5. z 8. krajských miest sa stali primátormi nezávislí kandidáti , i keď niektorí mali podporu politických stran . Dôležitým zistením je aj zmena 4 primátorov v krajských mestách hlavne v Bratislave, Prešove a v Trnave to boli pomerne prekvapujúce výsledky. 

    Ako v každých voľbách tak aj v týchto si oravský volič našiel cestu k  urnám. Nakoľko  Orava je známa svojim konzervatívnym pohľadom na veci, konzervatívnosť občanov sa prejavila aj vo voľbách, keďže v okresných mestách sa primátor nemenil. V  ostatných obciach to tiež  nebolo hromadne menenie stráži na obecných úradoch, ale svoje stoličky si podržalo viacero starostov .      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?